Bir Logo’nun Doğuşu….

Bir Logo’nun Doğuşu….

8 Haziran, 2022 | Admin

İmgesel güven….

Logonun ne olduğunu anlayabilmek için önce ne için olduğunu anlamamız gerekir. 

Sanayi devriminin ardından kitlesel tüketimin artmasıyla birlikte markalar arasında fark edilme çabası oluşmaya başlamıştı. Bunun akabinde ise kendilerini ve yapısını anlatan bir kimliğe gereksinim duydular. Bu gereksinimi ise logolar karşıladı.

Logo, bir markanın yüzüdür. Onun ruhunu, kimliğini, yapısını, duygusunu, iş yapışını anlatır. Başarılı bir logo tüketici zihninde büyük bir iz bırakır. Bu yüzden güçlü bir logo tasarımı marka için çok elzemdir.

Bir logo tasarımı söz konusu olduğunda ise markayla ilişkilendirilebilecek anlamlı ancak minimalist görsel oluşturmak hiç de kolay bir süreç değildir. Öncelikle markayı çok iyi tanımalı ve markanın hedef kitlesini çok iyi analiz etmeniz gerekli. Sonrasında ise yapılacak eskizlerle birlikte fikirler oluşmaya başlar. Onlarca çizimin sonunda ise bir görsel üzerinde karar kılarsınız. Bu süreç birçok tasarımcı tarafından gereksiz görülse de logonun doğuşunun kağıt üzerinde başlaması en uygun logonun yaratılmasına olanak sağlar.

Diğer tasarım materyalleri dışında ‘’logo trend takibi’’ sanılanın aksine tehlikeli olabilir. Bir trendi takip ettiğinizde ve o trend popülerliğini kaybettiğinde logonun da güncelliği yitebilir. Logo, marka için kalıcı bir değer üretmesi gerekir. Bunun en güzel örneklerinden birisi ise NIKE. Eğer 1970’li yıllarda ambleme oturtulmuş bir şahin veya vintage bir görsel eklenseydi bu süreç nasıl devam ederdi?

Logoyu hayata geçirmeden önce tasarım stilini belirlemek gerekir. Tüm markalar kapsayacak doğru bir tasarım estetiği yoktur. Bu yüzden markayı yansıtan ve özetleyen en uygun stili seçmek gerekir. Ayrıca marka için bir tasarım kimliği uzunca zaman sabit kalır. Bu yüzden minimal ve basit çizgiler üzerinden ilerlenen konsept, logonuzun yıllarca geçerli olmasına yardımcı olur.

Hazırlanan logo için siyah ve beyaz formda düşünmek ve uygulamak gerekir. Renk aşamasına geçmeden ve fikirleri okunaklı hale getirmeden önce logoyu negatif görmek logonun bütününü daha sağlıklı kabul etmemize olanak tanır. Aynı zamanda renk kombinasyonlarını oluştururken renk psikolojisini ele almak, color wheel üzerinde birbirine yakın renkleri tercih etmek iyi bir senkronizasyon sağlayacaktır. 

Logo tasarımında dengenin sağlanması da bir diğer önemli etkendir. Grafik, renk, boyut her stepte eşit tutulmalı ve her unsur birbirini tamamlamalıdır. Hazırladığımız logo her alanda kullanılabilir olmalı ve her mecra senaryolarında kusursuz görünmelidir. Mutlaka doğru tipografi tercih edilmelidir.

Bize Yazın

İletişim

Bizimle iletişime geçmenin çeşitli yolları var ama çay/kahve içmeyi tercih ederiz.

contact